ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

veya
ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Türkiye'nin En Güncel ve En Kaliteli Film Sitesine Hoşgeldiniz!

Amy Acker Biyografisi

Amy Acker Kimdir?

Amy Acker Amy Acker

Doğum Tarihi: 05 Aralık 1976

Doğum Yeri: Dallas, Texas, ABD

Biyografisi:

Amy Louise Acker, 5 Aralık 1976 doğumlu Amerikalı oyuncudur. En çok bilinen rolleri Angel dizisindeki Winifred Burkle ve Alias dizisindeki Kelly Peyton’dır. Doğma büyüme Dallas – Teksas’lı olan Amy, ev hanımı bir annenin ve avukat bir babanın kızıdır. Acker, Almanca, İrlandaca, İskoçça, Galce ve Fransızca dillerini bilmektedir. Lake Highlands lisesine giden Acker, 13 yıl boyunca bale, modern dans ve jazz dans eğitimi aldı. Lise 2. sınıfta diz kapağından ameliyat olduktan sonra dans eğitimine son vermek zorunda kaldı. Daha sonra aynı yıl oyunculuk eğitimi almaya başladı. Lise sonrası Southern Methodist Üniversitesi’nde eğitimine devam eden Amy, burada tiyatro programlarına katıldı. Önceden aldığı oyunculuk eğitimi onun avantajlarından biri oldu. Amy Acker, öncesinde bir kaç dizide oynasa da televizyon dünyasındaki asıl kariyerine 2001 yılında Angel dizisi ile başladı. Başarılı oyunculuğuyla 3 yıl boyunca Winifred “Fred” Burkle karakterini canlandıran Amy, 2003 yılında Saturn Ödüllerinde Televizyonda En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Acker daha sonra, 2005 yılında Alias dizisinin son sezonunda kadroya katıldı. Dizinin kötü karakteri Kelly Peyton’ı canlandırdı. Justice League Unlimited adlı animasyon dizisinde seslendirme yaptı. Ardından How I Met Your Mother’ın bir bölümünde yer aldı ve dizinin Barney’si Neal Patrick Harris ile yakın arkadaş oldu. 2010 yılına kadar dizilerde konuk oyunculuğa devam eden Acker, aynı yıl ABC kanalında yayınlanan Happy Town dizisinin başrol oyuncularında biri oldu. Burada Rachel Conroy karakterinin başarıyla canlandırdı. Dizi devam ederken başka yapımlarda da konuk oyunculuk yaptı. 2012 yılında bir çok ünlü dizide rol aldı. Bu dizilerden bazıları, Warehouse 13, Once Upon a Time ve Grimm’dir. Yine aynı yıl Much Ado About Nothing filminin başrolünde oynadı. Film ve Amy Acker bir çok eleştirmen tarafından tam not aldı. Aynı zamanda Agents of S.H.I.E.L.D. dizinde, özellikle Marvel’s filmlerinin hayranlarının yakından bileceği Phil Coulson’ın sevgilisi Çelist Aundrey’i canlandırdı. Amy Acker, kendi gibi oyuncu olan James Carpinello ile evlidir. Çiftin Jackson adında bir oğlu ve Ava adında bir kızı vardır.

Bilinen Yapımları

Person of InterestŞüpheli Şahıs (2011)Root/Caroline Turing (62 bölüm, 2012-2016)
Kameralar her yerde! İzliyorlar, dinliyorlar, kaydediyorlar... Sizin hakkınızda her şeyi biliyorlar! Peki siz onlar hakkında ne biliyorsunuz? Gizemli bir işadamı olan Mr. Finch, ileride işlenecek suçları önceden önlemeyi hedefleyen bir bilgisayar programı geliştirir. İlginç bir karaktere sahip bu milyoner işadamı elindeki programı hayata geçirebilmek için resmi kayıtlarda ölü olarak geçen Reese adlı eski bir CIA ajanıyla anlaşır. Kendi kaynakları ve teknolojisiyle, Reese'in yetenekleri ve sezgilerini birleştiren Mr. Finch'in amacı; gelecekte işlenecek olan suçları henüz suçlular eyleme geçmeden önlemektir. Dizinin başkarakteri Mr. Finch rolünü son yılların en sevilen aktörlerinden biri olan Michael Emerson üstleniyor. Emerson, Abrams'ın da en gözde oyuncularından biri. Usta oyuncuyu tüm dünyada üne kavuşturan, J.J. Abrams'ın yapımcılığını üstlendiği Lost dizisinde canlandırdığı Ben Linus karakteri olmuştu. Amy Acker.

Much Ado About NothingKuru Gürültü (2012)Beatrice

Shakespeare´in klasik komedisinin bu çağdaş yorumunu sinemaya uyarlayan, televizyon ve sinema dünyasının en büyük, kült yönetmenlerinden Joss Whedon. Whedon´ın Buffy, Angel ve The Avengers gibi daha önceki projelerinden izleyicilere tanıdık gelecek birçok oyuncunun kadrosunda yer aldığı film ABD´de haziran ayında gösterime girecek. Özgün metne sadık kalarak sadece on iki günde çekilen bu karanlık, seksi ve kimi zaman absürd aşk hikâyesinin kahramanları, dünyanın en uyumsuz âşıkları Beatrice ve Benedick. Film Benedick ve arkadaşı Claudio´nun yurtdışındaki bir seferden zaferle dönüşüyle açılır. Sivri dilli Benedick, Claudio´ya aşk meseleleri hakkında takılıp durur. Benedick aşkı küçümsemektedir, tıpkı yıllardır düşmanı bildiği Beatrice gibi. Gözünü aşk bürümüş Claudio evlenmeye karar vermişken Benedick ile Beatrice de "tatlı savaş"larını hakaretlerle sürdürür. Amy Acker.
Let's Kill Ward's WifeLet's Kill Ward's Wife (2014)Gina
Ward’ın hayatı kendisine zehir eden, sinirli bir karısı vardır. Tüm arkadaşları ve mahallesi de dahil bunun bilincindeyken, en sonunda Ward da bunu kabul etmiştir. Eşi yüzünden arkadaş grubuyla bir şey yapamamaya başlayan Ward için arkadaşları çok düşünceli bir harekette bulunarak karısını öldürmeyi önerirler. Bu yeni öneri beraberinde bir çok problem ve olasılığı getirecektir. Amy Acker.
Happy TownHappy Town (2010)Rachel Conroy (8 bölüm, 2010)
Minnessota’da Haplin adında küçük bir kasaba vardır. Kasaba insanlarının içtenliği ve sıcaklığı dolayısı ile uzun zaman önce Happy Town adını almıştır. Bu ad çocuk kaçırma olaylarının başlaması ile lekelenmiştir. Kendini “Sihirbaz” diye adlandıran bir piskopat, kasabanın çocuklarına musallat olur. Şerif ve kasaba el ele vererek bu psikopatı bulmak için çabalarlar. Amy Acker.

Filmografi

Yıl

Filmin adı

Rolü

2016 Person Of Interest - 5. sezon Root
2014 Person Of Interest - 4. sezon Root
2012 CSI: Crime Scene Investigation - 13. sezon Bölüm 19 Sandy Larken
2012 Warehouse 13 - 4. sezon Bölüm 9 Tracey
2012 Person Of Interest - 2. sezon Bölümler 1 - 2 - 16 Caroline "Root" Turning
2012 Person Of Interest - 2. sezon Bölümler 1 - 2 - 16 Root
2012 Kuru Gürültü Beatrice
2011 Grimm - 1. sezon Bölüm 11 Lena Marcenko
2011 Once Upon A Time - 1. sezonBölüm 14 Nova / Astrid
2011 Person Of Interest - 1. sezonBölüm 23 Caroline "Root" Turning
2011 Dehşet Kapanı Wendy Lin
2010 CSI: Crime Scene Investigation - 11. sezonBölüm 11 Sandy Colfax
2010 Happy Town - 1. sezon Rachel Conroy
2010 Human Target - 1. sezonBölüm 12 Katherine Walters
2010 No Ordinary Family - 1. sezonBölümler 7 - 8 Amanda Grayson
2009 Dollhouse - 2. sezonBölümler 1 - 12 - 11 Dr. Claire Saunders
2009 Dollhouse - 1. sezon Dr. Claire Saunders
2009 The Good Wife - 1. sezonBölüm 19 Mindy Arkin
2008 Private Practice - 2. sezonBölüm 1 Molly Madison
2008 A Near Death Experience Ellie Daly
2007 Law & Order: Criminal Intent - 7. sezonBölüm 3 Leslie LeZard
2007 Ghost Whisperer - 3. sezonBölüm 5 Tessa
2007 October Road - 2. sezonBölümler 8 - 10 Jenny Bristol
2007 Drive - 1. sezonBölümler 2 - 4 Kathryn Tully
2005 Alias - 5. sezon -
2005 How I Met Your Mother - 1. sezonBölüm 22 Penelope
2005 Supernatural - 1. sezonBölüm 3 Andrea Barr
2004 The perfect man -
2003 Angel - 5. sezon Winifred 'Fred' Burkle / Illyria
2002 Angel - 4. sezon Winifred 'Fred' Burkle
2002 Sıkıysa Yakala Miggy
2001 Angel - 3. sezon -
2000 Angel - 2. sezonBölümler 19 - 20 - 21 - 22 Winifred 'Fred' Burkle

Diğer Kaynaklar:

BeyazPerde Wikipedia TR IMDB Turkcealtyazi.org filmizlicem.com
Bunun hakkında ne dediler?
Hiç yorum yazılmamış.