ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

veya
ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Türkiye'nin En Güncel ve En Kaliteli Film Sitesine Hoşgeldiniz!

Mark Wahlberg Oyuncu

Mark Wahlberg Biyografisi


Mark Wahlberg

Adı Soyadı: Mark Wahlberg

Doğum Tarihi: 05.06.1971

Uyruğu: Amerika

Hayatı
1971 yılında Amerika’nın Massachusetts eyaletinde dünyaya gelmiştir. Boston’da bir hastanede gözlerini açan Mark Robert Michael Wahlberg’in anne ve babası o daha henüz 11 yaşındayken ayrılmıştır. Tam 11 kardeşi bulunan Mark’ın eğitim hayatı 14 yaşına geldiğinde son buldu. Copley Square lisesini bırakmak zorunda kalan Mark, içinde bulunduğu bu dönem boyunca pek çok suça karıştı.

17 yaşına geldiğinde, Vietnam asıllı bir göçmen ile kavga edip, onun gözünü kör ettiği söylenmektedir. Bunun neticesinde, öncesinde yaptığı hırsızlık suçu(bir kasa bira çalmış.) ile beraber iki yıl boyunca hapis istemiyle yargılandı. Sonrasında, 45 günlük cezasını yatarak, hapisten çıkmıştır.

Çektiği ceza Mark’ı derinden etkilemiş ve hayatını değiştirmek için kararlı bir yola girmiştir. Vücut geliştirmeye başlamış, bu dönem “New Kids on the Block” isimli müzik grubunda yer almıştır. Grubun dağılmasının ardından, kendi grubunu kurmuş ve “Marky Mark and the Funky Bunch” isimini verdiği grubunda vokalistlik yapmıştır. Bu alanda en büyük çıkışlarını, konserleri sırasında pantolonunu indirmesi ile yakaladığı söylenmektedir.

Mark Wahlberg’in sahnedede şov sonrası ve ortalarında yaptığı striptize benzer şovlar, David Geffen’in dikaktini çeker ve bu farklı şarkıcının Calvin Klein’de boy göstermesine vesile olur.

Oyunculuk Kariyeri


23 yaşında Calvin Klein ile büyük bir çıkış yakalayan Mark Wahlberg, bu çıkışını takiben ilk defa “Renaissance Man” (Sam Amca’nın Erleri) isimli filmde yer almıştır. Ancak film, gişede o kadar iyi bir başarı elde edememiş.

24 yaşında, “The Basketball Diaries” (Günlük) isimli yapımda, Leonardo DiCaprio ile beraber kamera karşısına geçmiştir. Jim Carroll’un uyuşturucu bağımlılığı ve filmler ile geçen bir hayatında kaleme aldığı günlükleri konu edinen yapımda Mark, “Mickey” karakterini oynamıştır.

25 yaşında, “Fear” (Saplantı) isimli yapımda başrolde yer almıştır. Filmde, gayet saf duygular ile başlayan aşkta, David McCall (Mark Wahlberg) saplantılarının esiri olacaktır. Yapım ile beraber Mark ilk defa ünlü bir yıldız (Reese Witherspoon) ile beraber başrolde yer almıştır.

26 yaşında, “Traveller” (Düzenbaz) filminde boy göstermiştir. Filmde, Bill Paxton, Julianna Margulies gibi isimler ile beraber oynamıştır.
28 yaşında yer aldığı, “The Corruptor” (Rüşvetçi) isimli filmde Chow Yun-fat ile beraber başrolü paylaşmıştır. İngilizce ve Kantonca dillerinde gösterime giren film, bütçesine kıyasla o kadar da iyi bir gişe başarısı elde edememiştir.

30 yaşında en iyi çıkış yakaladığı “Planet of the Apes” (Maymunlar Cehennemi) 362 milyon dolar gişe başarısı elde etmiştir. Filmde Mark, Leo Davidson isimli başrol karakterini oynamıştır. Film ile beraber uluslar arası alanda tanınan bir oyuncu haline dönen, Mark’ın neredeyse bu filmden sonra yer aldığı tüm filmler, tutmuştur. Filmde, uzay kaşifi (Mark Wahlberg), elektromanyetik fırtına ile uzayda kaybolan maymununu aramak için mekiğine atlar, ancak hiç bilmediği bir gezegene iniş yapmak zorunda kalır. Bu gezegende, insanlar köle, maymunlar hükümdardır.

32 yaşında, “The Italian Job” (İtalyan İşi) isimli yapımda Charlize Theron, Jason Statham ve Edward Norton gibi isimler ile beraber başrolde yer almıştır. 60 milyon dolar bütçeli film, gişede 176 milyon dolar kazandırmıştır. Filmin en göze çarpan ilginç bilgisi ise, tüm oyuncu kadrosunun zorunlu olarak sürücülük derslerine tabi tutulmasıydı.

34 yaşında, “Four Brothers” (Dört Kardeşler) isimli yapımda, başroldeki dört kardeşten birini oynamıştır. Aksiyonun hiç azalmadı yapım, gişede ülkesi içinde tatmin edilir bir başarı yakalamıştır ve 92 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

35 yaşında, Amerikalı ünlü futbolcu Vince Papale’ın hayatını konu edinen “Invincible” (Yenilmez) isimli yapımda, başrolü oynamıştır. Film ülkemizde pek ilgi görmese de, genel olarak 58 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

41 yaşında, kariyerinin en önemli filmlerinden biri olan “Ted” (Ayı Teddy) isimli film ile kamera karşısına geçmiştir. Çocukken dilediği dilek sayesinde, oyuncak ayısı canlanmış ve John Bennett (Mark Wahlberg) ‘in en yakın arkadaşı olmuştur. Başrolde yer aldığı film, 549 milyon dolarlık gişe başarısı ile ülkemizde de büyük ilgi gören yabancı komedi filmleri arasında yer almıştır.

2015 yılında gösterime giren, Ayı Teddy 2 filminde yine başrolde yer almıştır. Bu sefer, John’un kız arkadaşı olması ile beraber yalnız kalan Teddy, hayatının aşkını arayacaktır.