ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

veya
ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Türkiye'nin En Güncel ve En Kaliteli Film Sitesine Hoşgeldiniz!

Alper Çağlar Biyografisi

Alper Çağlar Kimdir?

Alper Çağlar Alper Caglar Picture

Doğum Tarihi: 1 Eylül 1981

Doğum Yeri: Ankara, Türkiye

Biyografisi:

Süleyman Alper Çağlar, Türk sinema yönetmeni ve senarist. 1 Eylül 1981’de 3 çocuklu bir ailenin ortancası olarak Ankara’da dünyaya geldi. Babası Arif Çağlar, annesi Perihan Çağlar, ablası Eda Çağlar ve merhum kızkardeşi Ecehan Çağlar'dır. Küçüklüğünden beri sinemaya ve öykü anlatmaya ilgisinden dolayı Robert Kolej bünyesindeki lise hayatı boyunca irili ufaklı birçok öykü, animasyon ve çizgi romanı tasarlayan Alper Çağlar, gerçek anlamda ilk filmini Lise 2 senesinde Kırgızistan'da çektiği belgesel filmi "Not So Far Away" adlı eserle gerçekleştirdi. Lise eğitimi ardından kazandığı burs ile Amerika'da University of Virginia'da okuyan Alper, eğitimini Medya İlişkileri, İletişim ve son olarak Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde tamamladı.

Filmleri

2004 senesinde ilk kurmaca filmi olan "4 Saat"i yönetti. Bilkent Üniversitesi'nin olanakları ile yapılan 44 dakikalık film, kısa bir sürede kült bir üne kavuşup kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Senarist İzzeddin Çalışlar'ın tavsiyesi ile filmi izleyen Sinan Çetin ve eşi Rebekka Haas Alper Çağlar'a Plato Film Şirketi'nde çeşitli reklam ve film projelerinde fırsat verdiler. 2006 senesinde Çağlararts Limited adındaki şirketi kurdu. Önce "Bukalemun" adındaki kısa metraj filmini çekti. Otistik bir adamın insanüstü oyunculuk yeteneğini anlatan, ve 4 Saat'ten tamamen farklı bir tarzda olan filmi Altın Portakal Film Festivalinde gösterildi, ve Akbank Film Festivalinde finale kaldı. 2007'de Alper Çağlar 1950'lerin Kara Film ve ucuz dedektif romanlarından esinlenmiş ve kendine has fantastik öğeleri olan "Camgöz" adlı filmi yazıp çekmeye başladı. Film Akbank Kısa Film Festivali ve birçok farklı yarışma bünyesinde ödül kazanarak Çağlar'ı Türk sinema sektörünün yönetmenlerinden biri olarak tanımladı. 2007 senesinin sonundan, 2008 senesinin baharına dek askerlik görevini bitiren Çağlar, döndüğünde ilk uzun metraj filmi olan "Büşra'nın" hazırlıklarına 2008 Eylül ayında başladı, ve çekimleri 2009 Temmuz ayında tamamlandı.

Temalar

Alper Çağlar'ın filmleri genellikle ana karakter olarak anti-kahramanlar içermektedir. Kendi bünyelerindeki pişmaniyet ve kusurları ile filmin öyküsü boyunca mücadele eden bu kahramanlar, filmin çözülümünde genelde mutlak bir biçimde değişirler. Filmlerinde şiddet, argo dil ve pop-kültür referanslarının bol olduğu yönetmen, zamanın bozulduğu, dinamik ve kasti olarak düzensiz kurgudan hoşlanmaktadır. Ekibi tarafından detaylara olan saplantısı ile bilinen Çağlar, oyuncularını doğaçlamaya teşvik eder. Filmin görsel tutarlılığı ve oyuncuların mizanseni anlaması için storyboard ile çalışır. Alper Çağlar,Alper Çağlar biyografisi,Alper Çağlar hayatı,Alper Çağlar kimdir,Alper Çağlar filmleri,Alper Çağlar resimleri,Alper Çağlar yönetmen.

Bilinen Yapımları

PanzehirPanzehir (2014)Writer
Panzehir konu olarak, yeraltı dünyasında uzun yıllar boyunca çeşitli karanlık işlere bulaşan bir tetikçinin ve ihanete uğradığı manevi babasının hikayesini ele alıyor. Aksiyon ve film noir türlerindeki yapıtın yönetmen koltuğunda daha önce Büşra ve Dağ filmlerine imza atan genç yönetmen Alper Çağlar bulunuyor. Filmin oyuncu kadrosunda başroldeki Emin Boztepe'nin yanı sıra Cüneyt Arkın, Murat Arkın, Öykü Gürman, Kaan Urgancıoğlu, Çağdaş Agun ve Hüseyin Özay’ın gibi Türk oyuncular ve Edoardo Costa, Christina Gottschalk ve Florence Eugene gibi yabancı oyuncular da yer alıyor.
DagDağ (2012)Writer
Bir askeri birlikten gönderilen dört kişilik ekip sıradan bir iletişim anteninin tamir görevi sırasında hiç beklenmedik bir şekilde pusuya düşer. Hayatta kalan uzun dönem er ve kısa dönem çavuş iki genç asker ilk kez aralarındaki didişmeyi bir kenara bırakıp esas düşmana karşı beraber mücadele edeceklerdir. İki tüfek, dört şarjör ve arızalı bir telsiz dışında sahip oldukları tek şey hayatta kalma içgüdüleri ve güçlü iradeleridir. Dağ, iki genç askerin kardeşlik ve cesaret kavramlarını keşfettiği bir kahramanlık öyküsünü ele alıyor.

BüsraBüşra (2010)Writer

Film, Büşra ile Yaman'ın tüm engellere ve ideolojik farklılıklara rağmen önüne geçemedikleri çekim kuvveti, ve sonunda alevlenen aşkını konu alıyor. İnsanların siyasi veya vicdani görüşlerine göre değil, özlerinde yer alan benzerliklere göre değer kazandığı, naif bir aşk. Bir yandan Ferit ve Alara'ya ve bir yandan etraflarında tepki ile alevlenen muhafazakar ve liberal çevrelerine rağmen birbirlerine karşı olan hislerini engelleyemeyen Büşra ve Yaman, başlarına gelecek absürt komik engeller ve türlü belalara rağmen önyargılarını bir kenara bırakıp birbirlerini tanımaya bir fırsat verirler. Fiyaskoya dönüşen türban defilelerinden, gençlerin çılgınca eğlendiği maskeli balolara, ara sokaklardan mahalle kavgalarına kadar İstanbul'un en güzel ve en kirli yerlerinin varolduğu, sevginin, baskının ve en önemlisi yalnızlığın sorgulandığı bir dram Büşra. Türkiye'nin ve Türklerin birbirlerini kırmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya meyilli olduğu bir dönemde, en insancıl ve doğal duyguların imkansız mücadelesi. Sonunda ortaya çıkan kaçınılmaz trajedi ise, yaşadıkları toplumun en üzücü gerçeğini onlara mutlak bir biçimde anlatacak: Hoşgörü olmayan toplumlarda, insanlar yalnızlığa mahkumdur...
Dag IIDağ II (2016)Writer

Filmografi

Uzun metraj Kısa metraj
  • Camgöz: Kan ve Vanilya (2007)
  • Bukalemun (2006)
  • 4 Saat (2004)
Diğer Kaynaklar:
BeyazPerde Wikipedia TR IMDB Turkcealtyazi.org filmizlicem.com
Bunun hakkında ne dediler?
Hiç yorum yazılmamış.