ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

veya
ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Türkiye'nin En Güncel ve En Kaliteli Film Sitesine Hoşgeldiniz!

Ang Lee Biyografisi

Ang Lee Kimdir?

Ang Lee Ang Lee

Doğum Tarihi: 23 Ekim 1954

Doğum Yeri: Pingtung, Tayvan

Biyografisi:

Tayvanlı film yönetmeni. Film kariyeri oldukça zorlu bir şekilde başlayan Lee, kendi ülkesinden sonra Hollywood’da da büyük başarılara imza attı. Çoğu oskar ödülü kazanmış Sense and Sensibility, Crouching Tiger, Hidden Dragon, Hulk ve Brokeback Mountain gibi önemli filmleri yönetmiştir. 23 Ekim 1954’te Pingtung, Tayvan’da dünyaya geldi. Geçim kaynağı tarım olan küçük bir kasabada, disiplinli ve klasik Çin eğitimi verilen bir evde büyüdü. Anne ve babası 1949’daki Çin Sivil Savaşı’na katılmak için Tayvan’dan Çin’e taşınmışlardı. Babası tüm çocuklarına Çin kültürü ve sanatıyla ilgili bildiklerini özellikle kaligrafi sanatını öğretmişti. Lee öğrenimine babasının da müdürü olduğu Tainan First Senior High School’da devam ediyordu. Üniversite sınavlarına 2 defa girmeyi denediyse de başarılı olamayan Lee, babasını hayal kırıklığına uğrattığı için 3 yıllık sanat eğitimi veren National Arts School’a kaydoldu. Lee, 1975’te okuldan mezun olduğunda babası profesör olmasını ve kariyerine okulda devam etmesini istiyordu. Bu sanatla ilgilenmek isteyen Lee’nin önünde büyük engeldi. Askerliğini tamamladıktan sonra University of Illinois’e yarım kalan tiyatro lisansını bitirmek için başvuran Lee, kabul edilince 1979’da Amerika’ya gitti. 1980’deyse New York University’ye bağlı Tisch School of the Arts’a kaydolarak masterını yaptı. Okulda Spike Lee ile aynı sınıftaydı ve Spike’ın bitirme tezi olan Joe’s Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads filminin ekibinde çalıştı. Aynı zamanda Shades of the Lake isimli 16 mm’lik kısa film de çekti. Tayvan’da drama dalında en iyi kısa film ödülünü de kazanan Lee, 1982’de tezi için hazırladığı 43 dakikalık Fine Line isimli yapımıyla NYU Student Film Festival’inde en iyi yönetmen ve en iyi film ödüllerinin de sahibi oldu.

Ang Lee Biyografi Devamı...

Lee’nin bitirme tezi yetenek avcısı William Morris Agency’nin de ilgisini çekmişti ancak buna rağmen yönetmen 6 yıl boyunca işsiz kaldı. Eşi Jane Lin moleküler biyolog olduğu için bu süre boyunca full time evde çalışıp Lin’e yardımcı oldu. Ancak çift durum gereği ve ağır Çin geleneklerine göre baskı altında hissediyorlardı, yine de Lin, Lee’ava fvarzn ghgxhfhan naynlışyn lnxlaştı ve yönetmen yeni fikirler üretmeye ve senaryolar yazmaya devam etti. 1990 yılında Tayvan Government Information Office tarafından açılan senaryo yarışmasına Pushing Hands ve The Wedding Banquet isimli çalışmalarıyla katılan Lee, iki senaryosuyla da ödül aldı. Lee’nin başarısı film işiyle uğraşan ve bir stüdyonun genel müdürü olan Li-Kong Hsu’nun da dikkatinden kaçmamıştı. Li-Kong Hsu, Lee’nin farklı ve özgün stilinden oldukça etkilenmişti ve ilk yapıtı olan Pushing Hands’i çekmesi için yönetmene teklifte bulundu. 1992’de vizyona giren Pushing Hands, hem box office’te hem de sinema otoritelerinde büyük ses getirdi ve Golden Horse Film Festival’den tam 8 ödülle geri döndü. Başarıdan ilham alan Hsu, Lee’nin ikinci senaryosunu da beyaz perdeye aktarmasını istiyordu ve The Wedding Banquet 1993’te izleyiciyle buluştuktan hemen sonra Berlin Film Festivali’nde altın ayı ödülüne layık görüldü. Ayrıca yabancı dilde en iyi film dalında Golden Globe ve Oskar ödüllerini de kazandı. Bu büyük başarılar, Lee’nin yıldız bir yönetmen olduğuna dair tüm inançları pekiştirdi. Lee’nin ilk iki filmi Tayvan asıllı Amerikalılar’la ilgiliydi ve Amerika’da çekilmişlerdi. Hsu, yeni proje için Lee’ye Tayvan’da çalışmayı teklif etti. Eat Drink Man Woman isimli film 1994’te vizyona girdi ve yabancı dilde en iyi film dalında yine oskar, golden globe ve altın ayı ödüllerine layık görüldü.

Ang Lee Biyografi Devamı...

Tüm prestijli ödülleri toplayan Lee’nin ilk 3 filmi ona Hollywood’un kapılarını açtı. 1995’te Jane Austin’ın ünlü romanı Sense and Sensibility için kamera arkasına geçen yönetmen, Emma Thompson ve Hugh Grant gibi uluslararası başarıya sahip oyuncularla çalışma fırsatı buldu. En iyi uyarlama senaryo dalında oskar ödülü kazanan film, Lee’nin Hollywood’a attığı adımı sağlamlaştırdı. Sense of Sensibility’yi The Ice Storm (1997) ve Ride with the Devil (1999) filmleri takip etti. 2000 yılı yine çok önemli bir yapımla Lee’nin izleyiciyi buluşturacağı bir yıl olacaktı: Crouching Tiger, Hidden Dragon. Film tam 4 dalda oskarın sahibi olarak büyük sükse yaptı. 2001’de Clive Owen’lı oyuncu kadrosuyla Chosen ve 2003’te ilk büyük bütçeli filmi Hulk için kolları sıvayan Lee, önceki filmlerinin başarısına paralel bir sonuç alamadı. Bunun üzerine erken yaşta emekli olacağını açıklayan Lee’yi babası yeni filmler çekmesi için destekledi. Yeni filminin düşük bütçeli ve bağımsız bir yapım olmasını isteyen Lee, Annie Proulx’ın Pulitzer Ödülleri’nde finale kalan kısa hikayesi Brokeback Mountain’ı beyaz perdeye uyarlamaya karar verdi. İki erkek arasındaki aşkı konu alan yapım tartışmalı bir gündem yarattı ancak Lee, 3 dalda oskarın sahibi oldu ve film uluslararası bir başarı kazandı. Yönetmen halen post prodüksiyon aşamasındaki son filmi Lust ile ilgili olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Ang Lee,Ang Lee hayatı,Ang Lee biyografisi,Ang Lee kimdir,Ang Lee filmleri,Ang Lee resimleri,Ang Lee yönetmen,Life of Pi Ang Lee.

Bilinen yapımları

Life of PiPi'nin Yaşamı (2012)
Yann Martel'in en çok satan, aynı adlı romanından uyarlanan film, bir hayvan bakıcısı ve genç oğlunu merkezine alan sihirli bir macera öyküsü. Pi'nin Yaşamı; inanç, umut ve hayatta kalma mücadelesini işleyen bir masal kıvamında. İzleyiciye farklı bir deneyim yaratacak olan “Pİ’NİN YAŞAMI”, bizleri genç bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda başbaşa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richar Parker ile başbaşa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder.

Brokeback MountainBrokeback Dağı (2005)

Genelde kadınlarla vakit geçirmeyi seven iki sert erkek, Brokeback Dağı civarında bir çiftlikte tanışır ve birlikte vakit geçirmeye başlar. Zamanla aralarındaki ilişki, dikkat çekici bir derinlik ve duygusal bir boyut kazanır. Biri çiftçi, diğeri ise rodeo kovboyu, farklı karakterlerine rağmen birbirlerine bağlanırlar. Yaşam boyu sürecek olan bu ilişki, kimi zaman kopmalar ve ayrılıklar yaşayacak fakat yeniden iki aşığı buluşturacaktır. Ortaya, kulaktan kulağa yayılacak, aşka dair güçlü tonlar barındıran efsanevi bir hikaye çıkacaktır. Ünlü Tayvanlı yönetmen Ang Lee'nin E. Annie Proulx'un meşhur hikayesinden uyarladığı film, destansı bir aşkı tüm incelikleriyle yansıtıyor beyazperdeye. Kısa bir sürede eşcinsel temalı sinema örneklerinin en önemlilerinden biri haline gelen yapıt Akademi Ödülleri'nde üç kategoride Oscar ödülüyle onurlandırılmıştı.
Wo hu cang longKaplan Ve Ejderha (2000)
Efsanevi savaşçı Li Mu Bai, Yeşil Kader adını verdiği sihirli kılıcını bölge valisine vermesi için Yu Shu Lien'e teslim eder. Ancak kılıç çalındığı zaman tüm şüpheler, Li'nin ustasını öldüren kötü şöhretli bir kaçak olan Jade Fox üzerinde toplanır.
HulkYeşil Dev (2003)
Bilim adamı Bruce Banner'ın bir öfke yönetimi problemi vardır. Zeki ama içine kapanık biri olarak genetik alanında eski kız arkadaşı Betty Ross ile yaptığı araştırmalara yoğunlaşarak acı verici geçmişinden kaçmaya çalışmaktadır. Anormal bir laboratuvar kazası Bruce'un içinde engel olamadığı şeytani gücü ortaya çıkar. Bir anda yeryüzündeki en güçlü varlık haline gelir. Aynı zamanda da hem bir süper kahraman hem de bir canavardır.

Filmografi

Yönetmen
Yıl Film Çince başlık Oscar BAFTA Golden Globe
Aday Kazandı Aday Kazandı Aday Kazandı
1992 Pushing Hands 推手
1993 The Wedding Banquet 喜宴
1
1
1994 Eat Drink Man Woman 飲食男女
1
1
1
1995 Sense and Sensibility 理性與感性
7
1
12
3
6
2
1997 The Ice Storm 冰風暴
2
1
1
1999 Ride with the Devil 與魔鬼共騎
2000 Crouching Tiger, Hidden Dragon   臥虎藏龍
10
4
14
4
3
2
2002 The Hire
2003 Hulk 綠巨人浩克
2005 Brokeback Mountain 斷背山
8
3
9
4
7
4
2007 Lust, Caution 色,戒
2
1
2009 Taking Woodstock 胡士托風波
2012 Life of Pi 少年PI的奇幻旅程
Yazar
  • Siao Yu (少女小漁) (1995)
  • Eat Drink Man Woman (飲食男女) (1994)
  • The Wedding Banquet (喜宴) (1993)
  • Pushing Hands (推手) (1992)
Aktör
  • The Wedding Banquet (喜宴) (1993)
  • The Hulk (2003)
Editör
  • Eat Drink Man Woman (飲食男女) (1994)
  • Pushing Hands (推手) (1992)
Yapımcı
  • Kaplan ve Ejderha (臥虎藏龍) (2000)
  • Siao Yu (少女小漁) (1995)
Diğer Kaynaklar:
BeyazPerde Wikipedia TR IMDB Biyografisi.gen.tr Turkcealtyazi.org filmizlicem.com
Bunun hakkında ne dediler?
Hiç yorum yazılmamış.