ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

veya
ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Türkiye'nin En Güncel ve En Kaliteli Film Sitesine Hoşgeldiniz!

Anthony Hopkins Biyografisi

Anthony Hopkins Kimdir?

Anthony Hopkins
Anthony Hopkins

Doğum Tarihi: 31 Aralık 1937

Doğum Yeri: Margam, Port Talbot, West Glamorgan, Wales, İngiltere

Biyografisi:

Galli, "Sör" ünvanına sahip aktör. 1937 yılının son günü, bir fırıncının tek oğlu olarak dünyaya gelen Galli aktörün oyunculukla tanışması 17 yaşlarına denk düşer. Londra Royal Academy of Dramatic Arts'ta oyunculuğun inceliklerini öğrenen Anthony Hopkins, 1960'ta rol aldığı "The Quare Fellow" la ilk kez sahneye çıktı. Dört yıl boyunca bölge tiyatrosunda sahnelenen oyunlarda kendini gösteren aktör, "Julius Caesar" ile Londra seyircisiyle tanıştı. İngiliz tiyatrosunun klasik geleneğiyle yetişen aktör, bu gelenekle "Öfkeli genç adam" görüntüsünü birleştirmeyi başarınca, gerek eski, gerekse de modern oyunlarda aldığı rolleri başarıyla canlandırdı. Anthony Hopkins'in sinemaya adım atışı, çoğunlukla söylenenin tersine 1968 yılında rol aldığı "The Lion in Winter" değil, 1967’de rol aldığı "The White Bus" filmiyle gerçekleşti. 1971 yılında "Young Winston" filminde canlandırdığı Lloyd George karakteriyle dikkatli bazı Amerikalı izleyicilerin gözünden kaçmamış olsa da, Anthony Hopkins'in Amerika'da da geniş kitleler tarafından tanınmaya başlaması 1974yılında bir televizyon dizisi olan "QB 7"de aldığı Nazi yanlısı doktor rolü sayesinde oldu. Pek çok televizyon dizisinde de rol alan Hopkins'in televizyonda canlandırdığı karakterler de çok çeşitliydi. Adolf Hitler, çocuk hırsızı Bruno Richard Hauptman, ve Notre Dame'ın Kamburu gibi rollerde yer alan aktör, 1991 yılında kendisine Oscar ödülü kazandıran "Kuzuların Sessizliği" filminde rol aldı. Jodie Foster ile başrolleri paylaştığı filmde cani "Cannibal Lecter"ı canlandıran Hopkins, bu rolü canlandırmadaki başarısıyla, akıllarda ürpertici bir görüntü olarak yer etse de; sonraki yıllarda aldığı kibarlık, asalet ve insanlık örneği karakterleri de başarıyla canlandırdı.

Anthony Hopkins Biyografi Devamı...

1995 yılında Oliver Stone'un yönettiği "Nixon"daki Başkan Richard M. Nixonrolüyle izleyenlerin beğenisini toplarken, o yılın Oscar'larına da aday olarak gösterildi. James Ivory'nin "Surviving Picasso" filmindeki Pablo Picasso performansının ardından, 1997'de rol aldığı bir Spielberg filmi olan "Amistad"daki rolüyle Oscar'da bu kez "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" dalında aday gösterildi. Bu başarının ardından, "baba" rolleriyle kamera karşısına geçen aktör, 1998yılında rol aldığı "Meet Joe Black"te William Parrish karakterini, "Mask of Zorro"da da Don Diego de la Vega/ Zorro karakterini canlandırdı. Aktörün "Mask of Zorro"daki rol arkadaşları, Antonio Banderas ve Catherine Zeta Jones idi. 1999 yılında Jon Turteltaub'un yönettiği "Instinct"te antropolog ve primatolog Ethan Powell rolünde yer alan Hopkins, 2000 yılında gösterime giren "Grinç" filminde etkileyici ses tonuyla öykücülük yapıyordu. Aktörün aynı yıl rol aldığı bir diğer film, John Woo'nun yönettiği, başrollerinde Tom Cruise, Thandie Newtonve Dougray Scott'un yer aldığı aksiyon/macera filmi "Mission Impossible 2" filmi idi. 2001 yılında "Kuzuların Sessizliği"nin devamı olan "Hannibal" filminde bir kez daha Hannibal Lecter'ı canlandıran aktörün filmdeki rol arkadaşı bu kez Foster değil, Julianne Moore oldu. Hopkins'in son çalışmaları arasında "Hearts in Atlantis" ve "The Devil and Daniel Webster" yer alıyor.

Bilinen Yapımları

ThorThor (2011)Odin
Mitolojiye göre kainat 9 diyardan oluşuyordu. Bu diyarlardan Jotunheim Dünya ya saldırıp insanları buzul çağına döndürmek istiyordu fakat Asgard ın tanrıları insanların yardımına koşup Jotunheim ı yenilgiye uğrattılar ve Jotunheim a ceza olarak Tanrı Kral Odin kutsal sandıklarını aldı. Yıllar Geçtikten sonra Odin ini oğlu Thor un günü kutlanırken (İskandinavlarda Perşembe günleri Thor günü olarak kutlanıyormuş ingilizce Thursday kelimesinin kökeninin bu olduğu sanılıyor) Jotunheim lılar sandığı Asgard dan çalmaya çalışırlar bunu öğrenen Thor babasına karşı çıkarak arkadaşları ve onu destekler gibi görünüp onu aslından kıskanan kardeşi Loki ile Jotunheim a bunu yapanların sorumlusunu öğrenmeye giderler. Jotunheim'dan Kral Odin in son anda yetişmesiyle kurtulurlar Odin kendisine karşı gelen oğlu Thor'u bu nedenle Dünya ya sürgüne gönderir ölümsüzlüğünü ondan geri alır ve Miyolnir'i (Thor'un çekici) birgün gerekli erdemlere sahip oluncaya kadar mühürler... Anthony Hopkins.
Thor: The Dark WorldThor: Karanlık Dünya (2013)Odin
Jane Foster, muazzam bir güç tarafından ele geçirildiğinde, Thor'un onu eski zamanlardan gelen yeni bir tehdite, Karanlık Elfler'e karşı koruması gerekir. Anthony Hopkins.

Red DragonKızıl Ejder (2002)Dr. Hannibal Lecter

FBI'dan erkenden emekli olan Will Graham (Edward Norton), patronu tarafından bir seri cinayet vakasını çözmesi için yeniden göreve çağrılır. Will, önce görevi kabul etmek istemese de, kurbanların fotoğraflarını görünce fikrini değiştirir. Kurbanlarının vücudunda kendine has bir diş izi bırakan ve gerçek adı Francis Dollarhyde olan bu katil, Kızıl Ejder adını kullanmaktadır. Kısa bir araştırmadan sonra, Graham katilin yeni kurbanının Reba adlı genç bir kadın olacağını öngörür ve onu durdurabilmek için bizzat kendi elleriyle hapse tıktığı, eski düşmanı Dr. Hannibal Lecter'den (Anthony Hopkins) yardım ister. Anthony Hopkins.
HannibalHannibal (2001)Hannibal Lecter
Dr. Hannibal Lecter'ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling'in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa'ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır. Dr. Lecter'ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter'ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter'dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger'in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter'ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter'a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger'in bu yemi Dr. Lecter'a sunmasında Clarice Starling'i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir. Anthony Hopkins.

Filmografi

Yıl

Filmin adı

Rolü

- Westworld - 1. sezon Dr. Robert Ford
2017 Official Secrets -  
2016 Hesaplaşma Denning
2015 Collide Hagen Kahl
2015 Go With Me Lester  
2015 Solace Dr. John Clancy
2014 Nuh: Büyük Tufan Mathusalem
2013 Red 2 -
2013 Thor: Karanlık Dünya Odin
2012 360 Yaşlı Adam
2012 Hitchcock Alfred Hitchcock
2011 Ayin Father Lucas Trevant
2011 Thor Odin
2010 Hemingway & Fuentes Ernest Hemingway  
2010 Kurt Adam Sir John Talbot
2010 The Third Rule (Kısa Film) Fabian Hogarth
2010 Uzun Boylu Esmer Adam Alfie
2007 Beowulf: Ölümsüz Savaşçı King Hrothgar
2007 Cinayet Gecesi Ted Crawford
2006 Bobby John Casey
2005 Efsane Adam Burt Munro
2005 Kanıt Robert   3,5
2004 Büyük İskender Old Ptolemy
2003 İnsan Lekesi Dr Coleman Silk
2002 Gizli Ortak Gaylord Oakes
2002 Kızıl Ejder Dr Hannibal Lecter
2001 Gizemli Yabancı Ted Brautigan
2001 Hannibal Hannibal Lecter
2000 Görevimiz Tehlike 2 Mission Commander Swanbeck
2000 Grinç Narrator
1999 Titus Titus Andronicus
1998 İçgüdü -
1998 Joe Black William Parrish
1998 Maskeli Kahraman Zorro Don Diego de la Vega / Zorro
1997 Amistad John Quincy Adams
1997 İhanet Charles Morse
1995 Nixon Richard M. Nixon
1994 İhtiras Rüzgarları Colonel William Ludlow
1993 Gölgeli Topraklar C.S. Lewis
1993 Günden Kalanlar James Stevens
1992 Chaplin George Hayden
1992 Drakula Professor Abraham Van Helsing
1992 Howards End Henry Wilcox
1991 Kuzuların Sessizliği Dr. Hannibal Lecter
1985 Hollywood Wives - 1. sezon Neil Gray  
1984 Gemide İsyan Lieutenant William Bligh
1980 Fil Adam Frederick Treves
1977 Savaş Köprüleri Lt. Col. John Frost
1972 War and Peace (1972) - 1. sezon Pierre Bezukhov  
1968 Kış Aslanı Richard
1960 Spartaküs Voice overs for Laurence olivier parts
Diğer Kaynaklar:
BeyazPerde Wikipedia TR IMDB Biyografi.info Turkcealtyazi.org filmizlicem.com
Bunun hakkında ne dediler?
Hiç yorum yazılmamış.