ÜYE KAYIT FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

zaten kayıtlı mısın? hemen giriş yap.
veya
ÜYE GİRİŞ FORMU
Giriş yapıldı, yönlendiriliyorsunuz...

Kullanıcı adınız

Parolanız

veya
ŞİFREMİ UNUTTUM
Parola sıfırlama bilgileriniz e-posta adresinize gönderilmiştir.

E-posta adresiniz

Tür:
İzlenme:
Türkiye'nin En Güncel ve En Kaliteli Film Sitesine Hoşgeldiniz!

Antonio Banderas Biyografisi

Antonio Banderas Kimdir?

Antonio Banderas
Antonio_Banderas

Doğum Tarihi: 10 Ağustos 1960

Doğum Yeri: Málaga, Málaga, Andalucía, İspanya

Biyografisi:

10 Ağustos 1960 günü dünyaya gelen Antonio Banderas'ın çocukluğu, faşist Franco'nun baskıcı rejiminin en yoğun hissedildiği yıllara rastladı. Oldukça cana yakın bir çocuk olan Antonio Banderas, gelecekte büyük bir insan olmanın hayallerini kurdu. İlk zamanlar iyi bir futbolcu olmayı planlayan Antonio Banderas, ciddi bir sakatlık geçirmesi üzerine bu sevdasından erken yaşta vazgeçmek zorunda kaldı. Oyunculuğa olan yatkınlığını, Milos Forman'ın beğeni toplayan filmi "Hair" (1979 ) ile keşfeden aktör, ailesinin bütün itirazlarına rağmen daha 10 yaşındayken sahneye çıkmaya başladı. Arkadaşlarıyla birlikte kurduğu tiyatro topluluğuyla birlikte İspanya’yı dolaşarak sokak gösterileri yaptı. 1981 yılında Madrid'e geçtikten kısa bir süre sonra kendini ispatlama fırsatı yakalayan aktör, İspanya Ulusal Tiyatrosu'na girmeye hak kazandı. Tiyatro yıllarında ünlü İspanyol yönetmen Pedro Almadovar ile tanışan aktör, bu yetenekli ve hırçın yönetmenle birlikte sinemaya adım attı. Almadovar'ın zekasına ve sinemaya bakışına hayran kalan aktör, İspanya'da yeni bir film endüstrisi kurmaya çalışan yönetmene yardımcı olmaya karar verdi. 1982 yılında yönetmenin "Labyrinth of Passion" adlı seks komedisinde rol alan Banderas, "Women on the Verge of a Nervous Breakdown" ve "Law of Desire" gibi filmlerde Almadovar ile çalışma fırsatı buldu. 1983 yılında film endüstrisine ilk adımını atan Banderas, 1990 yılında Almadovar'ın "Tie Me Up! Tie Me Down!" adlı filminde bir porno yıldızını kaçıran ve kendisine aşık olana kadar onu yatakta bağlı tutan karizmatik bir akıl hastasını canlandırdı. Bu filmin ardından rotasını Hollywood'a çeviren aktör, Arne Glimcher'in Pulitzer ödüllü bir romandan uyarladığı "The Mambo Kings" adlı filmde rol aldı. Henüz çok genç ve tecrübesiz olan Antonio Banderas, bu filmde oynayabilmek için Berlitz Okulu'nda eğitim alarak İngilizce'sini düzeltti.

Antonio Banderas Biyografi Devamı...

1993 yılında başrollerinde Tom Hanks ve Denzel Washington'ın yer aldığı "Philedelphia" adlı filmde aids'e yakalanan sevgilisine moral vermeye çalışan bir eşcinseli canlandırdı. Daha önce Almadovar'ın "Law of Desire" gibi filmlerinde eşcinsel karakterleri canlandıran Banderas, Jonathan Demme'nin bu filminde hiç zorlanmadı. Karmaşık karakterleri oynamaktan büyük zevk alan aktör, sırasıyla Jeremy Irons, Meryl Streep ve Glenn Close gibi oyuncuların yer aldığı "The House of the Spirits" ( 1993 ), Neil Jordan'ın "Interview With the Vampire",Salma Hayek'li "Desperado" ( 1995 ) adlı filmlerle üne kavuştu. Sylvester Stallone ile birlikte oynadığı "Assasins"( 1995 ) adlı filmde acımasız profesyonel bir katili canlandıran aktör, oynadığı her rolü başarıyla ekrana yansıttı. 1995 yılında "Two Much" adlı filmde birlikte rol aldığı Melanie Griffith'e aşık olan aktör, sekiz yıllık eşi Ana Leza'dan boşandı ve bir yıl sonra Griffith ile evlendi. Kariyerindeki tek müzikal film olan "Evita"da Madonna ile birlikte oynayan aktör,1998 yılında Catherine Zeta Jones ile birlikte "The Mask of Zorro" adlı ticari filmde oynadı. 1999 yılında, Michael Crichton'ın X. yüzyılda insan yiyen canavarları konu alan "Eaters of the Dead" adlı romanından uyarlanan "The 13th Warrior" adlı filmde başrol oynadı. Aynı yıl ilk yönetmenlik denemesine imza atan aktör, Griffith’in başrol oynadığı "Crazy in Alabama"yi çekti. Bu filmin ardından Woody Harrelson ile birlikte Rod Shelton'ın "Play it to the Bone" adlı boks konulu filminde oynadı. 2000 yılı içerisinde, kızıl gerdanlı İncil müjdecisi ile seri cinayetler işleyen bir katilin maceralarını konu alan “ The White River Kid ” adlı filmde başrol oynayan aktör, aynı yıl, başka bir dünyada akıl dolu bir yaşamın sürdüğüne dair izler bulan bir dil bilimciyi canlandırdığı "The Sparrow" adlı filmde rol aldı.

Bilinen Yapımları

DesperadoDesperado (1995) El Mariachi
Robert Rodriguez'i dünyaya tanıtan şu ünlü 7000 dolarlık film 'Gitarım ve Silahım' (El Mariachi) o kadar büyük bir ilgi topladı ki Rodriguez, Hollywood'a çağrıldı ve aynı filmin değişik bir versiyonunu bu sefer yüksek sayılabilecek bir maliyetle çektirildi. Mariachi'nin, kendi halince gezgin bir gitaristken bir karışıklık sonucu, yine gitar kutusuyla dolaşan bir kiralık katille karıştırıldığından dolayı başı derde giriyor. Öldürülen sevgilisin intikamını almak için yemin eden Mariachi artık bir ölüm makinası halini alıyor. Roriguez'in filmi Sam Peckinpah ve John Woo filmlerindeki gibi stilize bir şiddet gösterisi. Antonio Banderas.
Once Upon a Time in MexicoBir Zamanlar Meksika'da (2003) El Mariachi
Robert Rodriguez'in yönettiği "Bir Zamanlar Meksika’da", efsanevi gitarlı kahraman El Mariachi’nin yeni serüvenlerini sinemaseverlerle buluşturuyor. Mariachi’nin maceralarının arka planında yine devrim, hırs ve intikam var. Yaşadığı trajediyi aklından çıkarmayı başaramayan El Mariachi, inzivaya çekilerek içine kapalı bir yaşam sürmektedir. Yozlaşmış CIA ajanı Sands'in ısrarı sonucunda saklandığı yerden çıkmak zorunda kalır. Şeytani kartel kralı Barrillo, Meksika başkanına yönelik haince bir suikast planlamaktadır. Bunu önlemekse yine El Mariachi'ye düşecektir. Ama onun geri dönüşünde kişisel bir sebep daha vardır: Kan davası. Antonio Banderas.

La piel que habitoİçinde Yaşadığım Deri (2011) Robert Ledgard

Bir araba kazasında yanarak ölmekten son anda kurtulan eşini yanıklardan oluşan görüntüden kurtarmak için yeni bir deri yaratmak üzerine çalışmalar yapan estetik cerrahı Dr Robert Ledgard (Antonio Banderas) on iki yıl boyunca evindeki laboratuvarında çalışmaya devam eder ve domuz-insan kanı karışımıyla elde ettiği bir deri üretir. Eşinin yanmış vücudunu görmesi üzerine intihar etmesi ve küçük kızlarının da buna şahit olmasından sonra büyük depresyon geçiren aile iyice hassaslaşmıştır. Küçük kız büyüdüğünde de psikolojisini bozan bir olay yaşayacak, bu olayın üzerine Dr Ledgard, yaptığı deneyleri büyüterek neredeyse DR Frankenstein haline gelecektir... Gerilim türündeki film, Fransız polisiye yazarı Thierry Jonquet'in "Tarantula" isimli 2005 tarihli romanından uyarlandı. Yönetmenin 20 yıl sonra Antonio Banderas'la tekrar bir araya geldiği 'The Skin That I Live In', kızına tecavüz eden bir adamdan intikam almaya çalışan psikolojisi bozuk bir plastik cerrahın saplantılarını ve hücrelerle ilgili yaptığı araştırmalar sayesinde yeni bir insan derisi yaratmasını konu alıyor. Antonio Banderas.
The 13th Warrior13. Savaşçı (1999) Ahmed Ibn Fahdlan
Norse Kabilesine olduklarını bilmedikleri savaşçılara karşı direnememktedir. Olası bir savaş çıkması halinde hiç bir şansları yoktur. Kabilenin falcısı, kabile savaşçılarına savaşı ancak on üç savaşçının yenebileceğini söyler. Ama onlar 12 kişidir. 13 savaşçıyı beklerken Ahmed İbn Fahdlan adında pekte savaşçı olmayan biri gelir. Savaşçı olmayan bu kişinin daha başka yetenekleri vardır... Antonio Banderas.

Filmografi

Yönetim

Yıl
Filmin adı
Görevi
2006 Yaz Yağmuru Yönetmen

Oyunculuğu

Yıl
Filmin adı
Rolü
- Havana Quartet - 1. sezon Mario Conte  
2015 Knight of Cups Tonio
2015 SüngerBob Kare Pantolon Alameda Jack
2015 SüngerBob Kare Pantolon Steak Barbare
2015 The 33 Mario Sepúlveda
2014 Autómata Jacq Vaucan
2014 Cehennem Melekleri 3 Galgo
2013 Aklımı Oynatacağım León
2013 Kahraman Şövalye Sir Clorex
2013 Ustura Dönüyor El Camaleón 4
2012 Guernica, 33 días Picasso  
2012 Hayalimdeki Aşk Mort
2012 Puss in Boots: The Three Diablos (Kısa Film) Le Chat Potté
2011 Çapraz Ateş Rodrigo
2011 Çizmeli Kedi Çizmeli Kedi
2011 İçinde Yaşadığım Deri Robert Ledgard
2011 Kara Altın Nessib
2010 Donkey's Christmas Shrektacular (Kısa Film) Puss in Boots
2010 Şrek: Sonsuza Dek Mutlu Puss in Boots
2010 Uzun Boylu Esmer Adam Greg
2009 Son Oyun Gabriel Martin
2008 Annemin Yeni Sevgilisi Tommy Lucero / Martinez
2007 Şrek 3 Puss in Boots
2006 Sınır Ötesi Diaz
2005 Take the Lead -
2005 Zorro Efsanesi Alejandro Murrieta--Zorro
2004 Şrek 2 Puss In Boots
2003 And Starring Pancho Villa as Himself Pancho Villa
2003 Bir Zamanlar Meksika’da El Mariachi
2003 Spy Kids 3-D: Oyun Bitti Gregorio Cortez
2002 Balistik Jeremiah Ecks
2002 Çılgın Çocuklar 2 Gregorio Cortez
2002 Frida David Alfaro Siqueros
2002 Kayıp Hayatlar -
2002 Öldüren Kadın Nicholas Bardo
2001 Çılgın Çocuklar Gregorio Cortez
2001 Günahkar Luis Antonio Vargas
1999 13. Savaşçı Ahmed Ibn Fahdlan
1999 Çorap Söküğü -
1999 Ölümüne Kadar Cesar Dominguez
1998 Maskeli Kahraman Zorro Alejandro Murrieta / Zorro
1996 Evita Che
1995 Desperado El Mariachi
1995 Dört Oda The Man (segment )
1995 Suikast Çemberi Miguel Bain
1994 Vampirle Görüşme Armand
1993 Philadelphia Miguel Alvarez
1993 Ruhlar Evi Pedro
1990 Bağla Beni Ricky
1989 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar Carlos
1987 Tutku Kanunu Antonio Benítez
1986 Matador Ángel

Yapım

Yıl

Filmin adı

Görevi

2015 Havana Quartet İdari yapımcı  
2014 Autómata Yapımcı
2013 Kahraman Şövalye Yapımcı
2012 American Housewife İdari yapımcı
2008 3 días Yapımcı
2006 Yaz Yağmuru Yapımcı
1999 Çorap Söküğü Yapımcı
Diğer Kaynaklar:
BeyazPerde Wikipedia TR IMDB Biyografi.info Turkcealtyazi.org filmizlicem.com
Bunun hakkında ne dediler?
Hiç yorum yazılmamış.